Француски маникир дома за кратки нокти

трикови за маникир

Способноста да направиме свој маникир дома е секогаш одлична идеја. Бидејќи само на овој начин можеме да ги поправиме ноктите кога сакаме. Но, ако сакате да знаете како да направите а Француски маникир дома за кратки нокти, тогаш треба да следите неколку многу едноставни чекори.

Seeе видите дека со малку вештина секогаш можете да добиете се што сакате. Прво на сите, ќе треба да го направите избор на најдобри материјали или производи и оттаму, можете да започнете со вашата работа што ќе биде најзабавна и брза. Дали ќе се фатиме за тоа?

Добро исчистете ги ноктите пред да започнете

Чистењето е секогаш еден од чекорите што мора да ги земеме предвид пред да започнеме со било каква работа за убавинаНа Затоа, ноктите немаше да останат зад себе. Доколку имате преостанати емајли, веќе знаете дека е најдобро да ги отстраните со средство за отстранување на лак и ако не, секогаш можете да нанесете малку сок од лимон за да можете да оставите зад себе одредени дамки. Запомнете дека масажата со раце со неколку капки масло ќе ги елиминира сите видови сувост и резултатот ќе биде уште подобар.

Француски маникир дома за кратки нокти

Исечете ги ноктите добро и користете датотека

За да направиме француски маникир дома за кратки нокти, треба да ги исечеме. Бидејќи финишот ќе биде исто толку елегантен како и на подолгите нокти и секако тие ќе ви дадат поедноставен резултат што можете да го носите секој ден, без да мора да бидете посебни. Оттука, можете да оставите и само неколку милиметри шајка и да ми ја дадете саканата форма со датотеката. Можете да изберете квадратна или полу-заоблена завршница, во зависност од вашите потребиНа Запомнете дека начинот на нивно поднесување е секогаш подобар однатре кон надвор.

Секогаш грижете се за вашите кутикули

Тоа за нивно сечење е зад нас, бидејќи можеме да направиме многу поедноставен чекор и со стапче од портокалово дрво или специјална алатка за оваа област, што ќе биде отстранувач на кутикулите. Запомнете дека пред да одлучите, најдобро е намачкајте ги малку и исто така можете да го направите со капка маслиново маслоНа Ова ќе ја омекне областа и ќе ја олесни работата. Малку го туркаме назад и резултатот ќе биде по желба.

Заштитна основа за правење француски маникир дома за кратки нокти

Откако ќе ги подготвиме ноктите, време е да ги заштитиме пред самиот лак. Затоа, секогаш мораме да имаме заштитна база при рака. Со него ќе се грижиме за ноктот, ќе му ја дадеме потребната хидратација и истовремено ги прави боите на идните емајли да изгледаат подобрени уште повеќе. Тоа е еден од виталните чекори, бидејќи на тој начин ќе ги спречиме да пожолтат. Иако запомнете да не правите дизајни премногу често, но треба да им дозволите на ноктите исто така да дишат неколку дена.

Чекори за маникир дома

Основниот емајл

Откако ги заштитивме ноктите, ништо како нанесување на првиот слој основен лак. Во овој случај, можете да изберете транспарентен емајлиран слој или еден со многу светло розева или гола завршница. Ова ќе му даде мала боја што исто така ќе го истакне самиот маникир.  Кога првиот слој се суши, можете да го дадете вториот, така што на крајот нашиот маникир ќе има поголем отпор.

Добри водичи за маникир

Кога должината на ноктот е повеќе од очигледна, вистина е дека можеме да избереме да ја нанесеме емајлот директно со четката. Се разбира, се додека имате вештина или пракса. Но, ако претпочитате да играте безбедно, тогаш ништо како обложување на некои водичи или налепници за оваа функцијаНа Дека тие се навистина тенки за да можат да се ценат, но само малку. Е има најелегантна основа на нашиот маникир. Willе ги поставиме кон работ, ќе обоиме со бела глеѓ и ќе ги отстраниме кога сите делови веќе се сушат. Сега малку сјај и покажи ги!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.