Пливачко уво: што е тоа и како да го избегнете?

Womanена пливање

Со доаѓањето на летото, активности во вода се размножуваат и како последица на инфекции на увото. Сепак, иако поретко, тие се случуваат и во овој период од годината кај оние кои одат на базен да пливаат. Еден од најчестите се нарекува надворешен отитис или пливачко уво.

Пливачкиот отитис е инфекција во надворешниот слушен канал, кој го поврзува тапанчето со надворешната страна на главата. Ова обично се должи на влажната средина погодна за раст на бактерии кои остануваат во увото по пливањето, но има и други фактори кои можат да го предизвикаат.

Причините

Надворешниот отитис е инфекција која обично е предизвикана од бактерии. Ушните канали имаат своја природна одбрана за да ги спречат овие, восокот е еден од нив, но постојат фактори кои придонесуваат за нивно откажување и појава на инфекција.

Како што веќе споменавме, најчеста причина за увото кај пливачите е акумулација на вода во увото по пливањето. Влагата во ушниот канал создава идеална средина за раст на бактериите и придонесување за инфекција.

Друга честа причина е оштетување на кожата на каналот аудитивни со вметнување на прсти или некои предмети во ушите. И третата причина, многу помалку веројатно на нашите граници, е изложеноста на ушниот канал на загадена вода.

Превенција

Сега кога ги знаете причините, можете да погодите што да направите за да избегнете инфекции. Особено ако претходно сте страдале од отитис и сте склони кон нив, следните совети ќе ви помогнат заштити го увото и избегнувајте ги во иднина.

 • Ништо со капа или по можност чепчиња за уши во ушите за да се спречи влегување на вода.
 • Останете подалеку од вода која има висок број или има бактерии знаци на контаминација.
 • По капењето, свртете ја главата на двете страни неколку пати за да олесни излегувањето на водата.
 • Ако сте склони кон инфекции на увото, проверете кај вашиот лекар и облечете некој вид капки кои го олеснуваат сушењето уво и минимизирање на присуството на бактерии.
 • Не гребете со прстите дури и ако чувствувате чешање ако внесете други елементи за да го направите тоа.

Симптоми и третман

Како да препознаеме дека страдаме од увото на пливачот? Закажувањето со лекар или специјалист ќе ги реши сите ваши сомнежи, но ги има симптоми кои можете да ги препознаете во различни фази на инфекцијата и што го споделуваме со вас:

 • Во прва фаза, кога отитисот е камери, можете да го согледате црвенилото на областа и да почувствувате благо чешање во ушниот канал. Покрај тоа, при допирање на увото, може да се појави многу светло обоен исцедок.
 • во следната фаза чешањето и болката се зголемуваат, постои делумно блокирање на ушниот канал со воспаление, течност и остатоци и како последица на тоа, мало губење на слухот.
 • Доколку не се лекува, во напредна фазаБолката се зголемува и почнува да влијае на лицето и вратот поради отекување на лимфните јазли во него. Симптоми кои, покрај тоа, обично се придружени со треска и поголемо губење на слухот.

Колку побрзо ја откриете можната инфекција и ја лекувате, толку подобро. При првите симптоми, контактирајте контактирајте со вашиот лекар. Тој или таа веројатно ќе препише неколку капки кои брзо ќе ги ублажат вашите симптоми и ќе спречат инфекцијата да стане потешка или да се прошири на други делови од вашето тело, како што се мозокот или блиските нерви. Тоа е многу ретко, но може да се случи ако достигне многу напредна фаза без никаков третман.

Пливачкиот отитис обично не е сериозен отитис, обично не се појавуваат компликации. Меѓутоа, кога поради проблеми со третманот, состојби на кожата или невообичаени инфекции, симптомите не се подобруваат со месеци, може да стане хронична.

Дали знаевте надворешен отитис познат и како пливачко уво? Дали некогаш сте страдале?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.