Трикови за брзо отстранување на мувлата од кадата

отстранете ја мувлата од кадата

Брзо ослободете се од мувлата во кадата и нема потреба да се прибегнувате кон хемикалииЛесно е ако знаете како да го направите тоа. Постојат различни производи кои ќе ви помогнат во оваа задача, сите се лесни за наоѓање и по прилично прифатлива цена. Така, нема оправдување да немате бела, чиста, сјајна бања без црни дамки од мувла во кадата и тоалетите.

Бањата е една од местата во куќата кои најверојатно ќе имаат проблеми со влажноста, а со тоа и појава на мувла. Затоа, покрај елиминирањето на мувлата во кадата со триковите кои ќе ги најдете во продолжение, од суштинско значење е да се спроведуваат секојдневните задачи кои го спречуваат тоа. На овој начин вашата бања ќе биде ослободена од токсични материи кои можат да бидат опасни по здравјето.

Како да се отстрани мувлата од кадата

влажност во бањата

Мувла се формира со акумулација на влага и може да биде многу опасно, особено црна мувла бидејќи испушта спори кои се вдишуваат. Овие бактерии можат да стигнат до телото и да предизвикаат здравствени проблеми како што се астма и различни видови на алергии. Затоа, покрај естетските причини, бидејќи црните дамки од мувла прават куќата да изгледа лошо негувана, стара и смрдлива, елиминирањето на мувлата е прашање на здравје. Забележете ги следните совети со кои можете да ја отстраните мувлата од кадата, како и од другите делови од бањата.

Со сода бикарбона и бел оцет за чистење

Ова се природни производи за чистење par excellence, најефективни и оние кои даваат најдобри резултати на сите видови површини. Мешавината за чистење од бел оцет и сода бикарбона, станува моќно средство за чистење на подот за отстранување на маснотиите од кујната, чистење на тапацирот и секако, отстранување на дамки од мувла од кадата, меѓу многу други намени.

За оваа специфична задача, треба да измешате во шише со дифузер 3 дела бел оцет за чистење, еден дел топла вода и околу 2 или 3 лажици сода бикарбона. Добро промешајте и директно нанесете го производот на дамки од мувла. Оставете да делува неколку минути и продолжете со четкање со мека четка. Исплакнете потоа со чиста крпа и ќе видите како се отстранува целата дамка од мувла.

Трикови за да ја одржите бањата без мувла

Растенија за бања

Отстранувањето на дамките од мувла од кадата не е тешко, како што видовте. Но, многу е полесно да се преземат некои превентивни мерки, пред да се ризикува некој здравствен проблем. За да се спречи таложење на влага во бањата, а со тоа и појава на дамки од мувла, можете да ги искористите триковите што ќе ги најдете подолу.

  • Добро проветрете ја бањата: Многу е важно бањата да биде добро проветрена, особено после туширање. Ако немате прозорец, оставете ја вратата отворена, исушете ја кадата после туширање и поминете ја многу исцедената џогер за да го отстраните вишокот вода што можеби се насобрал на подот.
  • Избегнувајте да оставате крпи во бањата: Влажните крпи сами по себе се извор на бактерии и габи, но можат и да ја зголемат влажноста во бањата и меѓу другото да придонесат за појава на мувла во кадата. По користењето на крпите, закачете ги на отворено да се исушат пред да ги вратите во бањата.

Можете исто така да ја користите помошта на природата, ставајќи растенија специфичен внатре во бањата. Постојат видови на растенија кои апсорбираат влага и со ова го спречуваат да се акумулира во аглите на просториите на куќата. Некои од овие видови се отпорните ленти, бамбусовата палма, калатеата, нането, англискиот бршлен, папратите, зелената зелена или бразилското стебло. Со овие совети можете да ја отстраните мувлата од кадата и да ја чувате бањата без влага.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.