Супа ориз со есенски зеленчук и печурки

Супа ориз со есенски зеленчук и печурки

Во многу куќи оризот се подготвува за време на викендите. И кога се на работа, се додаваат уште неколку оброци за ориз за да се заврши менито во понеделник или вторник. И иако паела е кралица во овие случаи, во Бециа навистина сакаме да уживаме во Супа ориз со есенски зеленчук и печурки како овој што го предлагаме денес.

Сакаме супа од ориз, иако не толку супаво што зрната ориз пливаат во супата. Како ви се допаѓаат? Играјте со количината супа така што оризот е по ваш вкус. Првите неколку пати можеби ќе треба да ја прилагодите количината во лет; подоцна, ќе го фатите мерењето.

Заедно со оризот, печурки тие се протагонисти на овој рецепт. Во зависност од тоа кои ги користите, можеби ќе сакате да ги готвите малку пред да ги додадете во оризот. Ние го правиме ова со најтешките сорти, и покрај фактот дека времето за готвење на оризот е доволно за да се готви.

Состојки

 • 4 лажици екстра девствено маслиново масло
 • 1 голем бел кромид, мелен
 • 2 италијански зелени пиперки, сецкани
 • 1/2 црвен пипер, сецкан
 • 2 чешниња лук, мелено
 • 450 гр. есенска печурка
 • 260 гр. од ориз
 • 2 лажици сос од домати
 • 1/2 лажиче слатка пиперка
 • Сол и бибер
 • Неколку цветови од брокула, варени
 • Супа од зеленчук
 • Боја на храна (опционално)

Чекор по чекор

 1. Ако некоја од печурките што ќе ги користите е многу тврда, пржете ја неколку минути во посебна тава за малку да омекне.
 2. Откако ќе се направи, во тенџере загрејте четири лажици маслиново масло и ловење кромид и пиперки во текот на 10 минути.
 3. После вклучете ги печурките и чешнињата лук и пржете додека првите не се заруменат.

зеленчук се пржи

 1. Тогаш додадете го оризот и пржете неколку минути пред да додадете прво, пржени домати и второ, зачини.
 2. Веднаш потоа истурете ја супата, бојата на храната и варените цветови од брокула. Количината на вода ќе зависи од оризот, огнот ... но ќе мора да биде приближно 4 пати поголема од онаа на оризот.

Супа ориз со зеленчук и печурки

 1. Измешајте, покријте ја тепсијата и гответе на висока топлина шест минути.
 2. Потоа, откријте, отстранете и гответе на помек оган уште дванаесет минути од време на време мешајќи го оризот. Ако видите дека останува суво, само ќе треба да додадете повеќе супа или вода.
 3. Кога оризот ќе омекне, тргнете ја тепсијата од оган, покријте ја тепсијата со крпа и нека стои оризот со зеленчук и печурки неколку минути пред сервирање.

Супа ориз со есенски зеленчук и печурки


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.