Рецепти што треба да ги направите со деца

Лесни рецепти за правење со деца

Дали сакате да уживате во семеен момент? Значи ништо како да дозволите да се занесувате Рецепти што треба да ги направите со деца. Бидејќи најмалите во куќата ќе имаат забавен момент и нема да бидат единствените. Точно е дека тие имаат многу каде можат да се забавуваат, но кујната е исто така еден од просторите во кои тие можат да се интегрираат и повеќе и повеќе.

Затоа што постојат многу рецепти што можеме да ги направиме со деца како протагонисти. Едноставни чекори како месење, кои ви се допаѓаат. Плус, тие ќе ги јадат своите креации подоцна, и тоа секогаш е прилично задоволувачко. Ако баравте забава и едноставни идеи, тогаш не можете да пропуштите сè што следи, бидејќи ќе ги сакате малите, дури и повеќе. Да започнеме?

Лесни рецепти за деца без оган

Лесни рецепти за деца и без средна топлина се една од најдобрите идеи што можеме да ги најдеме. Затоа што знаеме дека за нив тоа е игра, забавно да се биде во кујната. Затоа, мораме секогаш да ги држиме подалеку од одредени опасности, како што е пожарот. Значи, ние ќе готвиме серија едноставни и апетитни рецепти за најмалите и за најмалите. Покрај тоа, нема да им треба готвење, па затоа сепак стануваат попрактични. Забележете ги сите добро!

Подгответе детски рецепти за ручек

Торта направена со исечен леб

Тоа е ладно јадење што сите го знаеме. Покрај тоа, бидејќи е составено од неколку слоеви, најлесно е да се направи. Ова е детска игра и како такви, тие ќе бидат оние кои ќе извлечат максимум од ваква торта. За да го направите ова, потребна ви е калап со големина што ја сакате, таа секогаш ќе биде ваш избор и зависи од вечерите. Потоа, ќе го покриеме дното со парчиња исечен леб. Слоевите можете да ги раширите со мешавина од сирење и туна, да додадете исечкано варено јајце или краставица и зелена салата, што и да ви се допаѓа најмногу!. Ставаме уште еден слој леб, повторно го пополнуваме и завршуваме со нов слој исто така леб. Можете да декорирате со мајонез, парчиња маслинки и подготвени по вкус.

Неколку вкусни фаџити

Во овој случај Да, можете да направите неколку состојки сами во кујната, така што подоцна тие ќе треба да ги полнат само фаџитите. Само со купување на тортиillaи од пченка и размислување за некои состојки за полнење, за помалку од 5 минути ќе имаме ладно и вкусно јадење што малите ќе го соберат и ќе го вкусат со насмевка.

Овошни ражничи

За да можат да јадат овошје за десерт или закуска, ништо како да им дозволиме сами да подготват сочни ражничи. Можете да купите дрвени стапчиња за ражени и под ваш надзор, оставете им на малите да ги претстават своите омилени плодови. Секако, најдоброто нешто е што претходно сте го исеколе овошјето на парчиња, особено ако зборуваме за фактот дека децата се мали за да ги исечат самите. Идеја што може да биде вкусна и истовремено шарена!

Експрес чоколадна торта

Сигурно ги знаете тркалезните нафора што ги продаваат во кој било супермаркет. Па, тие ќе бидат одлични основи на тортата. Покрај тоа, ќе ви треба чоколаден крем по ваш избор и тоа е тоа. Сега, како и со лебот, ќе мора да формираме слоеви. Нафора што ќе ја наполниме со чоколаден крем и така ќе направиме слоеви. На крајот, ќе завршиме да шириме чоколадо и одозгора и од целата надворешна страна на тортата. Украсете го со чоколади или обоени слатки и сега ќе имате вкусна чоколадна торта за само неколку минути и без рерна.

Најдобри забавни рецепти за деца, продолжете и направете ги!

Забавни рецепти за деца

Готвење со деца ќе го поминеме еден од најзабавните и забавни моменти. Да, бидете подготвени подоцна да соберете брашно и други состојки од сите видливи делови и можеби од некои што не се толку видливи. Но, никој нема да го одземе моментот во кој сме живееле. Тие сакаат да украсуваат, месат и да бидат присутни во сите чекори на елаборацијата. Затоа, во овој дел ги избравме оние рецепти што треба да ги прават со деца што ќе ги сакаат, затоа што во нив има сè што е споменато и повеќе.

Пица

Кој не сака да прави пица и повеќе, да ја проголта? Па, и децата. Затоа, за момент се обложуваме на пица дома. Ако ги купите направените основи, ќе мора да ги покриете само со сè што ви се допаѓа најмногу, како што се малку домат, сирење, маслинки, зеленчук или пилешки филети., меѓу другите. Ако го направите тестото, многу подобро, затоа што ќе ги пуштите да додадете вода или брашно и месете го. Seeе видите колку добро им одговара!

Поп-торти

Тоа е еден вид лижавче, но направено од наши раце. За да го направите ова, треба да срушите неколку мафини во голема чинија. Потоа, ќе додадете крем сирење и мора да месите додека не остави компактен резултат. Од ова тесто, ќе земеме мали порции, со кои ќе направиме топчиња или можете да ги израмните според вашите вкусови. Од друга страна, мора да стопите бело чоколадо и да додадете храна за храна за да создадете различни бои. За да ги формираме нашите поп-колачи, потребни ни се стапчиња, кои можат да бидат слатки како стапчиња за Микадо или ражен. Врвот го навлажнуваме со растопеното чоколадо и кликнуваме на топчињата тесто што ги направивме. Сега останува само да се навлажни целата топка и да се украси во целосна боја со струготини или чоколадни тестенини. Почекајте да се исушат добро и ќе уживате заедно со целото семејство.

Гответе колачиња со децата и ќе уживате

Бисквити

Печење колачиња е уште едно од одличните хобија што ги имаме за најмалите. Бидејќи давањето форми е една од идеите и лесни десерти за деца. Прво се топиме околу 150 грама путер и се меша со 100 грама шеќер. Додадете две средни јајца и малку суштина од ванила. Повторно измешаме сè и просејуваме 240 грама брашно. Сега останува само да ги валкате рацете за да го формирате тестото. Потоа, тие можат да направат топчиња и да ги обликуваат или да користат секач, во зависност од вашиот избор. Украсете и печете.

Бонуси од банана

Од моментот кога ќе се појави чоколадо на средина, тоа секогаш ќе биде уште еден од најсмешните рецепти што треба да се прават со деца. Во овој случај, тоа е исечете пар банани на парчиња не премногу тенки. Од друга страна, ние мора да стопиме чоколадо во сад големи Сега секое парче треба да го ставите во растопеното чоколадо, така што добро да го покрие. Тие ќе бидат фрлени во посебна лента. Можеме да ги украсиме како што ни се допаѓаат и до замрзнувачот. Резултатот е спектакуларен!

Ручек рецепти за деца

Сега ќе направиме совршена комбинација за најмалите во куќата. Бидејќи веќе видовме колку е лесно да се готви со најмалите и креирајте рецепти за готвење за деца. Во овој случај, тие исто така можат да ни помогнат, но ќе се фокусираме малку повеќе на идеи за рецепти за деца кои не сакаат да јадат од сè. Тие се идеи децата да се хранат поздраво. Така, ќе уживаме во креативен резултат што ги отвора сите ваши сетила и со ваша помош. Што повеќе можеме да побараме?

Направете рецепти со вашите деца

Јајца во форма на печурка

Совршен, едноставен и брз рецепт. За да го направите ова, треба да ги готвите јајцата и кога се скоро ладни, излупете ги и поставете ги на послужавник. Сега Исечете домат од цреша на половина и ставете го како капа. Можете да посипете парчиња јајца на доматот и тоа е тоа. Можете да го придружувате ова јадење со малку салата и запомнете дека е подобро ако јајцата не се големи за подобар резултат.

Предјадење лиснато тесто со забавни форми

Може да помислите на некои животни и рекортар лиснато тесто со нивните лица. Наједноставно е да се обложувате на тркалезна основа за лицето и две помали за ушите. Секако, ако сакате да направите свинче, ќе ставите тркалезна подлога напред. Парчињата лиснато тесто можете да ги залепите со малку навлажнување на тестото. Му давате форма што ја сакате, можете да додадете пломби или украс и во рерна. Тие ќе го сакаат тоа!

Ирваси Рудолф на вашата чинија

Ако сакате да јадат малку бел ориз, со природен домат и неколку колбаси, сега можете креативно да ја формирате плочата. За да го направите ова, ќе го поставите многу кружниот ориз во центарот на плочата. За носот, ќе користиме половина домат од цреша. Две парчиња маслиново ќе бидат очите, а за комарците од ирваси колбаси малку отворени во средината.

Салата со стоножка

Така што и тие јадат зеленчук, ништо слично обидете се да направите креативни јадења. Тие самите ќе можат да ви помогнат. Во овој случај, станува збор за обложување за правење тело на стоногалка со парчиња краставица. Неговата глава повторно ќе биде половина цреша домат и нозете, парчиња морков. Можете да направите сонце на врвот на плочата со малку пченка.

Леќа во облик на леќа

Ние веќе го гледаме тоа рецептите што треба да ги направите со деца можат да бидат многу креативни. Затоа, ако видите дека вашите малечки не се многу fansубители на леќата, мора да измислите нешто. Putе ги ставите на чинија, точно во центарот, малку варен ориз за да ја направите устата. За ушите на нашата мечка, варено јајце на половина, додека за очите, тркалезно парче варено јајце и маслинка во центарот. На овој начин ќе им дадеме живот на нивната чинија и тие ќе ни се заблагодарат. Веќе ја имате мечката од леќа!

Кој од овие рецепти ќе го примените во пракса со вашите деца?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.