Подгответе ја оваа бонито со романеско рататуј

убаво со романеско рататуј

Денес во Bezzia подготвуваме прекрасен рецепт за риба со одлична содржина на зеленчук: Бонито со романеско рататуј. Градината е дарежлива со овој зеленчук и рататуј е идеална подготовка за да се вклучи во него, не се согласувате?

рататујот е прекрасна придружба за месо, риба и јајца, плус, се разбира, добро јадење самостојно. Со основа од кромид, бибер и тиквички, вообичаено е да се вклучат и други зеленчуци како тиква или модар патлиџан. А романескна? Зошто не романескна?

На оваа основа од зеленчук со домат ќе ја подготвиме бонитото или каде ќе заврши со варењето. Нема да потрае долго за ова, само неколку минути, инаку убаво ќе се исуши и ќе биде помалку пријатно за јадење.

Состојки

 • убаво тркало
 • Сол и бибер
 • Маслиново масло
 • 1 исечен кромид
 • 1 зелена италијанска бугарска пиперка, исечкана
 • 1 тиквичка, исечкана на коцки
 • 1 мало романеско, во цветчиња
 • Сос од домати или кршен домат
 • Сушен оригано
 • Слатка пиперка

Чекор по чекор

 1. Во тенџере загрејте масло и Дора на пиперка бонито на силен оган. Откако ќе го направите, отстранете го и резервирајте.
 2. Во истата саксија ловократен кромид, пиперката, тиквичките, романеското 10 минути.

убаво со романеско рататуј

 1. После додадете домат, сол, бибер, измешајте и згответе го целиот неколку минути за доматот да изгуби дел од водата.
 2. Откако ќе го направите, поправете ја точката на сол и додадете малку оригано и пиперка додека не добиете вкус по ваш вкус.
 3. Тогаш вратете ја бонитото во тепсија, покријте го и варете неколку минути.

убаво со романеско рататуј

 1. По изгаси го огнот, превртете ја бонитото и оставете ја да заврши со готвење со преостанатата топлина.
 2. Уживајте во бонито со топол романеско рататуј.

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.