Патувајте во февруари за да откриете некои од најдобрите карневали

Карневалот

Светлата, боите, радоста... карневалите неколку дена ги превртуваат градовите, вадејќи ги нивните жители од нивната рутина. Тие се и совршен изговор за планирање патување и уживање во нови места. Затоа денес предлагаме пет патувања за да откриеме некои од најдобрите карневали во светот

Њу Орлеанс, Рио де Жанеиро, Венеција, Нотинг Хил или Санта Круз де Тенерифе Тие се градови познати по нивните карневали. Но, тие не се единствените на кои овој фестивал добива посебна актуелност. охОткријте ги избраните дестинации и изберете ја вашата следна дестинација! Некои се многу блиски.

Карневалот во Бадахоз

Карневалот во Бадахоз е еден од најважните во Шпанија и се смета Фестивал од национален туристички интерес. Со повеќе од 7000 учесници интегрирани во компарси, помали групи и артефакти, неговите паради се исто така едни од најатрактивните во Европа. И тоа е токму тука!

Оваа 2023 година улиците на градот ќе бидат исполнети со боја и атмосфера 10 дена, помеѓу петок 17-ти и недела 26-ти февруари. Прославата се отвора со Fiesta de las Candelas, а продолжува со Мургас натпревар и паради и возрасни и деца и се затвора со традиционалниот Погреб на Сардината.

Карневалите на Бинше и Бадахоз

Карневалот Бинше

УНЕСКО го опиша карневалот на Бинче како „а ремек дело на оралното наследство и нематеријални на човештвото. Тој е уникатен, се разбира, поради неговите ликови, Гиловите и Чунчуите. Првите беа претставени на француската кралица, Марија Тереза ​​од Австрија, по победата во Арас и припојувањето кон Франција на поранешните шпански провинции на север. Тие го персонифицираат домородниот народ на Андите, со бели маски за да ги сокријат „валканите“ лица на луѓето. Кунчуите, од своја страна, носат долги костуми и капи со високи пердуви, за да ги претставуваат воините од џунглата на Инките, наречени „тобас“.

Најголемиот дел од карневалот ќе се одржи оваа 2023 година 19-21 февруари иако 49 дена пред прославите ќе бидат веќе започнати и секоја недела до денот на карневалот ќе има церемонија, танц или театарски чин пред големата забава.

Карневал во Келн

Карневалот во Келн веќе започна, но главните прослави, познати како „луди денови“ пристигнуваат дури во февруари. Шест дена во градот се одржуваат бројни забави, ора, концерти и настани, иако веројатно најочекуваниот ден за мештаните е Парада на Роуз понеделник.

Парадата на Роуз понеделник, која оваа година ќе се одржи на 20 февруари, е врв на карневалот во Келн. Околу 1,5 милиони луѓе ќе излезат на улиците со почеток во 10:30 часот за да ја проследат парадата, шарен спектакл со спектакуларен плови, марширачки бендови, чоколади, цвеќиња и бакнежи. Традицијата ве обврзува да одите маскиран, дали се пријавувате за еден од најдобрите карневали во Европа?

Убав карневал

Паради, плови, танчери, музичари... Што друго е потребно за убаво да си поминете? Убавиот карневал е а енергична забава со богато културно наследство. Годинава ќе се одржи помеѓу петок 10 и недела 26 февруари. Дали ќе го пропуштите?

Повеќе од милион луѓе доаѓаат во Ница за да уживаат во овие карневали чија кулминација е познатата цветна парада. Ова се одржа за прв пат во 1876 година и воодушевува со своите шарени ритми и битки на цвеќиња. Секоја година карневалот има различна тема, која годинава ќе биде „Кралот на светските богатства“.

Карневалот на Оруро

„Ремек-дело на усното и нематеријалното наследство на човештвото“ според УНЕСКО, карневалот Оруро е свеченост во која повеќе повеќе од 50 фолклорни ансамбли од цела Боливија кои одат на аџилак во Светилиштето Сокавон за традиционалниот влез.

За да го претстават ова, пристигнуваат околу 400 луѓе распространети на четири километри влез во Светилиштето, центар на зрачење на танцот и музиката на дијабладите, моренадите, капоралите, туфовите, тинковите итн. Годинава се слави од 11 до 21 февруари 2023 година, а последните 4 се најважните денови.

Кој од најдобрите карневали што ги споменавме би сакале да го знаете?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.