Откријте кои се намирниците кои можат да ја зголемат урична киселина

Храна која ја зголемува урична киселина

Никогаш не се заморуваме да кажеме дека добрата исхрана може да ги избрка или контролира огромното мнозинство на болести. Но, точно е дека треба да знаете каква храна ни користи, бидејќи секогаш ќе има такви кои го прават тоа повеќе од другите. Тоа мора да го кажеме урична киселина е отпад произведен од самото тело кога ги разградува супстанциите кои се хемиски и се нарекуваат пурини.

Иако тие можат да потекнуваат од клетките, има и многу намирници кои ги содржат. Така тие можат да предизвикаат зголемување на урична киселина и вишокот на ова може да предизвика одредени проблеми со бубрезите или кардиоваскуларниот систем. Значи, мораме да го држиме телото подалеку и да откриеме кои се тие намирници кои можат да ја подигнат урична киселина.

Морската храна може да ја зголеми урична киселина

Сигурен сум дека ги сакате и не е ни чудо, но мораме да ви ја соопштиме лошата вест. Бидејќи школките предизвикуваат зголемување на пурините, а поради нив и урична киселина. Во принцип, и доколку нема лекарски рецепт, најдобро е да ги консумирате умерено. Ако таа потрошувачка е спорадична, сигурно ништо нема да се случи. Бидејќи од друга страна, точно е дека и тие имаат бројни својства за нашиот организам. Значи, тие што треба да ги контролирате се школките или школките и ракчињата. Се разбира, ако веќе сте имале напад на гихт, тогаш вашиот лекар може да препорача да ги отстраните од вашата исхрана.

се грижи за вашата исхрана

внатрешните органи

Се разбира, така кажано тие не се многу апетитни, но можат да бидат. Бидејќи црниот дроб со кромид или бубрези во вино се некои од одличните деликатеси. Но, треба да го запомните тоа Тие исто така носат голема количина пурини. А со нив влијае и на нашата урична киселина. Затоа, во овој случај, подобро е да ги избегнувате, бидејќи како што рековме, тие се она што ќе го најдете со најголем процент на хемикалии во нив. Значи, доколку не се исфрлаат или имате голема количина од нив во организмот, нивната реакција ќе биде во форма на урична киселина која толку многу ја спомнавме.

црвено месо

Како правило, кога одиме на диета за да ослабеме малку, црвеното месо се префрла на еднаш неделно и ни тоа. Па, во овој случај, мора да водиме и со пример и вашата урична киселина ќе се подобри. Пред се, треба да избегнувате мрсно месо, мелено месо или свинско месо. Иако пилешкото месо има пурини, точно е дека неговиот дел е многу помал. Секако, кога зборуваме за црвеното месо, мора да ги споменеме и колбасите. Веќе знаете дека е подобро да се држите подалеку од исхраната и нејзиното вообичаено консумирање.

Храна што треба да ја избегнувате против гихт

некои риби

Гледајќи го сето ова, сепак се прашувате: Што навистина можам да јадам ако имам урична киселина? Затоа што мораме да кажеме дека некои риби не се толку здрави ниту за овој проблем во прашање. Да, балансирана исхрана мора да ги има, но во овој случај најдоброто нешто што треба да направите е кои не се ни пастрмка ни сардини. Слично, избегнувајте аншоа или скуша.

Забранетите колачи за урична киселина

Моравме да дојдеме до уште една од клучните точки и тоа печивата исто така се меѓу намирниците кои најмалку се препорачуваат во овој случај. Иако во повеќето случаи знаеме дека секогаш треба да ја ограничиме неговата консумација, дури и ако немаме самата болест. Затоа што засладувачите се тие што можат да предизвикаат зголемување на проблемот без ние да го сфатиме. Затоа, ако имате желба, обидете се да го направите чудниот домашен десерт и избегнувајте да го засладувате премногу. Се разбира, секогаш треба да се консултирате со вашиот лекар за да може да го процени вашиот случај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.