Островите Сан Блас: една од најбараните туристички дестинации

Островите Сан Блас

Секогаш кога зборуваме за рајски места, со нивните вечни плажи од ситен песок и нивното тиркизно море, веќе се гледаме како ги пакуваме куферите и го искористуваме неколкудневниот одмор за да можеме да уживаме во сето тоа. Па, во овој случај немаше да биде помалку затоа што зборуваме за островите Сан Блас. Тие станаа една од најпознатите дестинации и не е за помалку.

Тоа е област во Панама, која е составена од 365 мали острови. Но, од сите нив секогаш има такви што се издвојуваат и кои ја имаат таа водечка улога што ја споменавме. Значи, ако сакате малку да се занимавате со туризам, да се опуштите на неговите плажи, но и да ја впиете нејзината култура, време е да откриете многу повеќе за нив.

Каде се наоѓаат островите Сан Блас?

Мора да разговараме за познат како архипелагот Сан Блас или, исто така, Гуна Јала. Оваа област припаѓа на Панама и е составена од островчиња и острови веднаш од северниот брег на истмус. Иако ги има вкупно 365 како што споменавме претходно, не сите се населени. Дополнително, се вели дека ќе има само околу 80 и треба да го намалиме бројот кога треба да се спомене кои се најпрепорачливите за посета.

Панамски Острови

Како да стигнете до Сан Блас

Не е многу лесна задача ако сакате да ја направите сами. Така, во овие случаи секогаш е погодно да ангажираме турнеја, дури и ако треба да потрошиме малку повеќе пари. Островите Сан Блас се на околу 3 часа од Панама Сити. Можете да стигнете до нив со летање благодарение на мал авион кој нема да трае повеќе од еден час, бидејќи најпознатите острови навистина имаат лента за слетување. Се разбира, турнејата по море е исто така уште една од алтернативите и, се разбира, третата е да одите до пристаништето Карти и потоа да земете брод. Иако можеби е комплицирана опција која бара повеќе време.

Кои острови се најпосетувани

Остров на мали кучиња

Таа е една од најпознатите а тоа е дека во него ќе можете да видите потонат брод кој привлекува големо внимание. Можете да останете на вакво место благодарение на кабините што ги има и кои имаат секакви опции. Покрај тоа, таа е совршена област за вежбање различни спортови како што е нуркањето.

ѓаволски остров

Да, тоа е навистина добро познато, а исто така се издвојуваат неговите сместувачки капацитети што го прават уникатен. Ќе најдете избор на кабини, но во овој случај со различни големини и со дрвени конструкции. Секогаш прво треба добро да се информирате, бидејќи со престој на ова место можете да имате на располагање низа посети на други блиски острови. Нешто што не е лошо.

Островот на ѓаволот

остров со игла

Ако сакате уживајте во поголем остров, тогаш Исла Агуја ќе биде вашата најдобра опција. Бидејќи е поширок, неговите предности ќе се видат и во однос на сместувањето, бидејќи ќе имате поголема приватност отколку во многу други. Тоа е неверојатно место по убавина и релаксација. Така, во него ќе најдете се што ви треба.

Островот Ваилидуп

Како рај од тие соништа, кои сега можат да станат реалност, е овој остров. Затоа што има свои кабини или надводни бунгалови. Значи, тоа е уште едно од местата што ќе останат засекогаш во вашата мрежница. Имате и неколку алтернативи за посета, од овој, други блиски острови.

Островот Сенидуп

Друга опција што не можевме да ја пропуштиме е Сенидуп. Затоа што и вие ќе ве плени нејзината убавина и неговите кабини. Неговиот природен пејзаж ќе ве поттикне добро да се капете или да прошетате низ неговиот песок. Сето ова и повеќе ќе ги натера вашиот ум и тело да се релаксираат на еднакви делови. Знаејќи го ова добро, заслужуваме патување до островите Сан Блас!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.