Основни работи за јануари за да има уреден почеток на годината

Задолжителни работи во јануари

Откако уживавме во Божиќ, ги направивме сите промени што моравме да ги направиме по ноќта на Кралевите и повторно се приспособувавме на рутината, има некои работи кои ако веќе не сте ги направиле ќе ви помогнат да имате поуреден почеток на годината. Тие се она што ние го нарекуваме во Bezzia на Задолжителни работи во јануари.

Започнете ја годината со уреден дом и со сигурност контрола врз она што следува Тоа ги прави деновите многу полесни. А, кој не сака вака да ја започне годината со помали килограми? Не плашете се, ова се едноставни работи кои веројатно веќе се вградени во вашата рутина, но кои секогаш треба да се запаметат.

Соберете ги стапалките на Божиќ

Имате ли уште некои новогодишни украси за собирање? Не дозволувајте времето да помине, направете го тоа сега! Организирајте го во кутии и зачувајте До следната година сте во горниот дел од плакарот, гаражата или складиштето, соодветно означени. Знаеме дека е мрзеливо, но важно е да се затвори таа сцена за да почнеме да чекориме низ новата година.

Дали е тоа премногу работи? Ако собирате сè ви предизвикува стрес и тоа се случува вака секој Божиќ, ве охрабруваме да поедноставите. Проверете ги полињата и чувајте го само она што секогаш го користите или што ве прави посреќни кога го ставате дома.

Направи сам Божиќен украс

Повторно планирајте ги менијата

Репланирајте менија неделно не само тоа ќе ви помогне да заштедитено и да се добие време. Колку време дневно трошиме размислувајќи што да јадеме? Земете пенкало и хартија или вашиот паметен телефон и поминете малку додека планирате ручеци и вечери цела недела.

За да го направите тоа, имајте на ум што сте чувале во оставата, чајната кујна или сте ставиле во замрзнувач овој Божиќ и што не сте успеале да го искористите. Прегледајте го, забележете и одете додавајќи го во вашето неделно мени. Така вашите купувања ќе бидат полесни и вашиот џеб ќе го забележи тоа.

Обележете ги неизбежните состаноци на календарот

Дали ја имате класиката во кујната? ѕиден календар на пропагандата во која го посочуваш најважното? Ако сè уште не сте го замениле со нов од 2023 година, направете го тоа! Прегледајте го старото и запишете ги во новото сите оние работи што мислите дека се важни да ги запомните.

После додадете ги новите состаноци: претстојни лекарски прегледи, училишни одмори, празници, семејни прослави... Ажурирањето на семејните и личните календари во вашиот дневник ќе ви помогне да имате поголема контрола оваа нова година.

проверете го плакарот

Дали Божиќ ви беше дарежлив? Дали сте добиле облека на подарок? Дали ја искористивте продажбата за да го ажурирате вашиот плакар? Ако тоа беше случај, прегледајте го вашиот плакар, реорганизирајте го во направи простор за новото и извадете се што е во лоша состојба, не вреди или не сте носеле во последната година.

Исто така, искористете ја можноста да размислите како вклучете ја таа облека новодојденци во вашата облека. Со која друга облека во вашиот плакар можете да ја комбинирате? Така, кога ќе станете да одите на работа секој ден и сакате да облечете едно од нив, веќе ќе имате јасна идеја со што да го направите тоа.

Фатете се за финансиите

Без стрес! За време на Божиќ понекогаш влегуваме во динамика на прослави и трошоци што не тера да изгубиме одредена контрола над нашите финансии. Мирно, проверете ја вашата сметка сега да се увери дека последните директни сметки се точни и да се анализираат последните трошоци.

Дали го мислиш тоа сте потрошиле повеќе за Божиќ? Ве покануваме да ги прочитате нашите клучеви за Одржлив Божиќ за следната година да се соочите со нив на поинаков начин. Работете за тоа како што ве советувавме управуваат и надминуваат наклонот на јануари

Колку од јануарските задолжителни работи можете да означите како завршени? Немојте да бидете преоптоварени ако имате уште нешто да направите; правете ги полека, но сигурно. Поставете си краен рок до 29 јануари за да ги ажурирате овие прашања и ќе видите колку полесно ќе се чувствувате потоа. Зарем не сакате да ја започнете годината на десната нога?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.