Кронова болест кај деца и адолесценти

болка

Болести предизвикани во желудникот и цревата тие стануваат се почести и почести кај децата и адолесцентите. Податоците покажуваат дека секоја година повеќе деца страдаат од овој тип на заболувања, вклучително и Кронова болест.

Овој тип на состојба што влијае на дигестивниот систем, Се состои од силно воспаление во завршниот дел на тенкото црево и почетокот на дебелото. Во следната статија ќе ви покажеме како овој тип на болест влијае на детето и младата популација и што треба да направат родителите за тоа.

Причини за Кронова болест кај деца

До денес, не постои специфична причина за која детето може да страда од таква болест на цревата. Постојат различни фактори како што се исхраната или хигиенските навики што можат да предизвикаат децата да развијат таква болест, поради пад на нивната одбрана. Исто така, може да се должи на генетска причина и семејна историја на детето.

Како се манифестира Кронова болест

Постојат неколку симптоми кои можат да покажат дека детето има Кронова болест:

 • Дијареата е еден од најчестите симптоми на овој тип на состојба. Ако оваа дијареа е придружена со крв, многу е можно да има воспаление во пределот на дебелото црево. Ако количината на дијареа е доста значајна, нормално е воспалението да се појави во тенкото црево.
 • Уште еден од најјасните симптоми на оваа болест се болка во целата стомачна област.
 • Висока треска состојба.
 • Недостаток на апетит што е придружено со значително губење на тежината.
 • Недостаток на енергија и замор во сите часови од денот.
 • Изглед на чирови и фистули.
 • Проблеми со зглобовите може да предизвика артритис.

кров

Што можат родителите да направат за Кронова болест

За жал, тоа е еден вид хронична состојба и нема лек. Детето ќе мора да го живее целиот свој живот со цревни заболувања. Е има моменти кога симптомите ќе станат поакутни во споредба со другите кога симптомите се многу поблаги. Третманот што се следи треба да има за цел да ги намали симптомите и да им помогне на детето или младата личност да водат живот што е можно понормално. Промена во навиките за јадење или земање одредени лекови тие можат да помогнат во контролата на Кронова болест.

На крајот на краиштата, Кронова болест е почеста во адолесценцијата отколку во детството,Иако податоците покажуваат дека се повеќе и повеќе деца страдаат од таква болест. Што се однесува до симптомите, тие се исти кај возрасните како и кај децата. Ако оваа состојба се соочи за време на пубертетот, многу е веројатно дека болеста завршува со негативно влијание врз нормалниот развој на младата личност. Експертите укажуваат на важноста од всадување кај децата од мали нозе, добри навики во исхраната за да ги спречат да развијат таква цревна состојба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.