Што е васкулитис? Што го предизвикува?

ублажување на симптомите на ревматизам

Пред неколку месеци Ештон Качер, 44-годишниот актер познат по хитовите како „Два и пол мажи“ или „Нешто се случува во Лас Вегас“, на медиумите им призна дека пред две години му бил дијагностициран васкулитис, автоимуна болест од која боледува. Но, што е васкулитис?

Актерот го призна тоа васкулитис тоа влијаело на неговиот слух, вид и подвижност во текот на една година.„Се разбудив еден ден и имав проблеми со гледањето. Едвај можев да видам или слушнам. Тоа влијаеше на мојата рамнотежа и не можев да одам“, изјави тој. А тоа е дека оваа болест ги погодува крвните садови, ги воспалува и предизвикува разни проблеми во органите и ткивата.

Што е васкулитис?

Васкулитис се група на состојби кои се карактеризираат со воспаление на крвните садови. Воспаление кое може да предизвика оштетување на ѕидовите на крвните садови, затнување, затворање или ослабување со различни последици:

Вени и артерии

  • Со стеснување, минувањето на крвта е тешко со последица исхемија или недостаток на наводнување на засегнатиот орган.
  • Кога целосно ќе се затвори, крвта престанува да поминува.
  • Со истегнување тие слабеат толку многу што никнуваат. Ова зголемување се нарекува аневризма. Ако пукне, може да предизвика опасно внатрешно крварење.

васкулитис е поврзана со различни болести кои зависат не само од тоа дали воспалението влијае на артериите, вените и/или капиларите, туку и од степенот до кој тоа го прави и органот или системот што е зафатен (затоа се нарекуваат системски). Грануломатоза со полиангиитис, Бехчет-ова болест, Коган-ов синдром, системски лупус еритематозус, ревматоиден артритис или саркоидоза, меѓу другото, се поврзани со оваа состојба.

Кој е засегнат?

Васкулитисот може да влијае на секого, но сепак се смета за а малцинска состојба бидејќи помалку од 5 од секои 10.000 жители го презентираат во текот на нивниот живот. Најчестиот васкулитис во зрелата возраст на Запад е артеритисот на гигантските клетки, со годишна инциденца од 2-11 пациенти на 100.000 жители над 50 години.

Васкулитис, исто така, влијае на најмалите. Најчест кај педијатриските консултации е ИгА васкулитисот, кој годишно зафаќа околу 10 случаи на 100.000 жители под 15 години.

Симптоми и третман

Некои од најчести симптоми од васкулитисот се замор, вртоглавица, губење на слухот, привремено слепило и тешкотии со дишењето. Исто така и треската која секогаш е показател дека нешто не е во ред.

Некои типови на васкулитис брзо се влошуваат, па раната дијагноза е клучна да ги запре. Затоа е секогаш важно да закажете состанок со лекар пред некој од овие симптоми доколку тие не се долготрајни.

Третманите, од своја страна, обично се насочени на почетокот на борба против воспаление а стероидите и другите лекови често се многу ефикасни во ова. Но запомнете, тие секогаш треба да бидат паузирани од вашиот општ лекар и специјалист.

Дали нашата статија ви помогна да добиете идеја за тоа што е васкулитис? Дали ги знаевте овие услови?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.