Метод на Конмари: дефинитивен метод за организирање на вашиот дом

Метод на Конмари од Мари Кондо

Малкумина ќе останат до сега кои не слушнале за Мари Кондо. На Експерт за јапонска организација Тој го револуционизира литературниот пазар со „Магијата на редот“, книга во која објасни како да се организираат простори еднаш засекогаш со неговиот едноставен метод „КонМари“.

Кој е методот Конмари? Која е тајната на твојот успех? Токму овие едноставни прашања одговараме денес, за да можете да ги имплементирате и во оние простори на вашиот дом каде што мислите дека ви треба повеќе помош. Морам да признаам дека самиот го применив овој метод и дека 10 години подоцна, можам да потврдам дека следејќи ја неговата филозофија, просторите во кои се фокусирав се сè уште совршено организирани.

Ретко се оставам да се водам од мода. Но, методот Конмари дојде во време кога требаше да го ставам животот во ред, воопшто. Затоа, јас строго го применив методот и денес продолжувам да го применувам во оние простори што природно имаа тенденција да се натрупуваат порано, како што се гардероби, остава и работни области. Нема да негирам дека на почетокот може да биде хаотично - никој од нас не сака да ја преврти куќата наопаку - но потребно е таа да работи. Дали сакате да го примените и во вашите домови? Ова се накратко чекорите што треба да се следат:

Магијата на редот

Посветете се

Методот Конмари бара длабока промена дека без посветеност ќе биде тешко да се постигне. Пред да започнете, мора да бидете убедени дека сакате да ги промените работите, да бидете во можност да ги визуелизирате промените што сакате да ги направите и да верувате дека можете да ги постигнете. Тоа е лична одлука, затоа секогаш треба да имате предвид дека остатокот од семејството може да се посвети на вас.

Примени го по категории

Една од најуникатните карактеристики на методот Конмари е тоа применети по категории: облека, книги, хартии, комоно (разни, сите предмети што не спаѓаат во другите категории) и сентиментални предмети. Само на овој начин е можно да се добие идеја за тоа што имаме и колку имаме од ова или она.

Еден пример мислам дека ќе биде корисен за да се разбере овој концепт. Кога ја организирате облеката, мора да ја соберете целата облека во истиот физички простор, без оглед на тоа каде ја чувате: спална соба, мансарда, ходник ... На почетокот може да изгледа огромно, но ќе бидете многу посвесни по она што го имате, што сакате или што сакате.

Примени го методот по категории, поделувајќи ги доколку е потребно. Започнете со најлесните работи и обидете се да започнете и да завршите за еден ден. Ако започнете со облека и имате голем обем на облека, преземете категорија секој ден: надворешна облека, долна облека, горна облека, додатоци ... Обидот да се покрие повеќе отколку што може да се претпостави обично има ефект на враќање.

Метод Комари

Изберете и пуштете се

Откако ќе ги соберете сите предмети од иста категорија во ист простор, време е да земете предмет по предмет во ваши раце и да одлучите дали да останете или да одите. Мари Кондо не поканува да не штедиме ништо во нашиот плакар што не прави среќни.

Да земеме пример за облека. Ако не сте го носеле последната година, веројатно не ви се допаѓа или не прави да се чувствувате добро. Зошто да го спасиме, тогаш? Кажете му збогум на секое парче со благодарност за дадената услуга и донирајте го за другите да уживаат.

Пронајдете ја вашата страница и нарачајте

Откако ќе се изврши изборот, најдете одредено место за секој објект. Размислете за тоа добро и пронајдете го најпрактичниот или најудобниот простор, на тој начин вашата куќа ќе биде полесно да остане средена. Идејата е дека откако ќе го направите изборот и го пронајдете секој предмет на своето место, треба само да одржувате ред.

Не полудувајте купувајќи разделувачи или кутии за да ги организирате овие предмети, не ви требаат. Прв редослед и во иднина ако сметате дека е потребно, додадете малку или ќе бидете расеани од формите и не фокусирајте се на позадината. Ставете го она што најмногу го користите пред ормарите со многу длабочина, и научете да ја преклопувате облеката вертикално. Не само што ќе заштедите простор, туку ќе избегнете дека кога ќе земете облека, остатокот од неа ќе се наруши.

Метод Комари

Одржувајте ред

Откако ќе ги организирате сите категории држете се до рутина. Кога нешто ново ќе дојде дома, направете место за тоа каде што припаѓа и фрлете го она што го заменува. Исто така, ќе ви помогне да одржувате ред со враќање на работите на нивното место во моментот кога ќе откриете дека не се таму каде што треба да бидат. Takeе ви требаат две минути да го направите тоа.

Ни помага методот Конмари организирајте ги нашите домови. Тоа е метод што мора да се примени со одредена строгост, но кој потоа, откако ќе се утврди, мора да го направиме пофлексибилен. Нашите околности се менуваат, предметите што нè опкружуваат исто така и понекогаш е потребно да се направат промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.