Што е комбуха? Придобивките од трендовски пијалок

Што е комбуха

Иако веќе некое време е топол пијалок, комбуха има векови историја под својот појас. Овој пијалок направен од шеќер, бактерии и чај, има потекло од Кина благодарение на многуте корисни својства, во таа култура е познат како Божествено Цче. Пијалок кој има с followers повеќе следбеници меѓу потрошувачите и не залудно, стана главен производ на оние кои се залагаат за многу природна диета.

Комбуха добиени со ферментација на чај, обично зелен или црн чај, заедно со шеќер и одредена култура на квасец и бактерии. Процесот е поделен на две ферментации, при првата, микроорганизмите завршуваат со голем дел од шеќерот и бактериите. За време на втората ферментација, се додаваат плодови, кои се оние што завршуваат даваат вкус на пијалокот.

Придобивките од комбуха

Придобивки од Комбуха

Денес има широк спектар на вкусови на комбуха и може да се купат со голема леснотија. Меѓу влијателите, креаторите на содржини и следбениците на социјалните мрежи, комбуха ги истера другите видови безалкохолни пијалоци. Нешто несомнено е многу здраво бидејќи за разлика од другите пијалоци, овој ферментиран е исто така многу корисен за здравјето. Дали сакате да знаете с everything што комбуха може да направи за вашето здравје?

Карактеристиките што му се припишуваат на овој милениумски пијалок се бесконечни, меѓу нив, следново:

 • Го подобрува варењето на храната: Комбуха е многу дигестивен пијалок, благодарение на микроорганизмите кои помагаат во зајакнувањето на цревната макробиота.
 • Го намалува крвниот притисок.
 • Го подобрува нивото на холестерол во крвта
 • Помош зајакнување на имунолошкиот систем.
 • Го регулира интестиналниот транзит и тоа е многу ефикасно во лекувањето на стомачни проблеми како што е запек.
 • Подобрување непријатност од предменструален синдром.
 • Помага за подобрување на здравјето на кожата, ноктите и косата.
 • Ги намалува главоболките.
 • Помош детоксикација на телото бидејќи е пијалок за чистење и антиоксиданс.
 • Ја подобрува функцијата на бубрезите.

За секого е?

Комбуха и бременост

Иако е првично здрав производ, тој е контраиндициран во различни случаи. На пример, луѓето со проблеми со бубрезите не треба да консумираат овој пијалок. Комбуха исто така не е погодна за деца, бремени жени или жени во период од доење, ниту за оние со депресивен имунолошки систем. Ако сте во овие групи, подобро е да не земате комбуха и да се консултирате со вашиот лекар какви производи може да консумирате без ризик.

Пред с must, мора да се запомни дека тоа е производ создаден со ферментација, кој вклучува мешавина од квасец, бактерии и шеќер. Тоа е да се каже, содржи мала количина алкохол Како и секој друг ферментиран пијалок, дури и ако е минимална количина, мора да се земе предвид во одредени случаи. Од друга страна, комбухата не е пастеризирана и тоа е уште една причина зошто е обесхрабрена кај бремени жени, бидејќи фетусот може да се оштети.

За сите оние случаи во кои овој милениумски пијалок, иако е нов за нас, не е контраиндициран, она што експертите го препорачуваат е да се започне од мал. Не очекувајте да најдете многу добар вкус од првата голтканапротив, остава прилично кисела сензација. Сепак, лесно е да се добие вкус за тоа, бидејќи е со меурчиња и многу освежувачки, што го прави одлична замена за други безалкохолни пијалоци, па дури и пиво.

Ако одлучите да пробате комбуха, треба да знаете дека специјалистите препорачуваат да не пиете повеќе од една чаша дневно. Тоа е затоа што пијалокот содржи шеќер и во многу случаи може да даде негативен ефект. Исто така, не заборавајте дека содржи мала количина алкохол, што во големи количини може да стане проблем. Откријте овој пијалок што дојде да направи револуција во светот на храната и уживајте во неговите многубројни својства и здравствени придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.