Келоид во увото: што е тоа и како се лекува?

келоид во увото

Дали сте откриле а грутка во увото? Ако неодамна сте имале пирсинг, тоа може да биде хипертрофична лузна, но ако не, тоа може да биде келоидна лузна. Повреда на кожата која предизвикува раст на ткиво со лузни и која може да биде доста претерана.

Келоид може да има многу различно потекло и се шири додека не е грозен. Дали мислите дека тоа е келоид во увото? Побарајте потврда така што прво ќе се консултирате со вашиот матичен лекар, а подоцна со дерматологот.

Што е келоид?

Келоидите се предизвикани од а претеран раст на ткивото на лузната. Тие се појавуваат кога механизмот за поправка на кожата се активира по хируршки рез, трауматска рана, изгореница, мала гребнатинка или дури и акни. Резултатот е лузна која ги надминува границите на раната што ја предизвикала. Она што се случува со пирсингот се нарекува хипертрофична лузна.

Не мешајте го со хипертрофична лузна

Која е разликата помеѓу хипертрофична лузна и келоид? Неговата способност да се шири. Хипертрофичните лузни, генерално подигнати и тврди, се протегаат во дебелина без да ги надминат границите на оригиналната лезија. Во случајот на пирсингот, овие лузни се појавуваат во дупката и не се протегаат понатаму. Келоидите, сепак, се протегаат на површината и можат да предизвикаат многу проблеми, вклучително и естетски.

Како да ги спречите

Келоидите може да се спречат избегнување на траума и иритација на кожата како што се оние предизвикани од пирсинг, тетоважи или ракување со пустули, но знаеме дека тоа не е секогаш лесно. Дополнително, после операција или пирсинг на увото, секогаш е многу важно да ги следиме упатствата што ни ги поставува специјалистот за да се излечи без проблеми.

како да се третираат со нив

Во случај на келоиди во ушите, важно е да се оди на консултација со дерматолог за негова евалуација. Само тогаш специјалистот може да го избере најдобриот третман кој може да се движи од само примена на кортикостероидни масти до нивно отстранување со хируршка интервенција.

 • Силиконски гел или лепенка. Примената на силиконски производи кои вршат одреден притисок врз лузната стана многу вообичаен почетен третман поради неговата едноставност и ефикасност. И тоа е дека ја проценува нејзината ефикасност на 70-80% за да се избегне повторување на хипертрофичните лузни и келоиди.
 • Инјекција на кортикостероид. Инјектирањето на кортикостероиди во келоидот е првата опција во третманот на келоидите во увото кога тие не се многу големи. Не само што дозволува неколку апликации, туку третманот може да се надополни и со употреба на масти со кортикостероиди кои ги подобруваат келоидите преку различни антиинфламаторни механизми. Едноставноста на администрацијата и брзината на дејствување, со поволни реакции во 50-100% од случаите, зборуваат сами за себе.
 • хируршко отстранување. Хируршкото отстранување на келоиди се изведува во комбинација со други третмани. Ова е така поради високиот ризик од повторување на келоидите по отстранувањето. Прво, големината на келоидот се намалува со хируршка интервенција, така што подоцна другите третмани, како терапија со зрачење или инјектирање кортикостероид, имаат поголем ефект.
 • Радиотерапија. Терапијата со зрачење обично се изведува кога е индицирана 24 часа по хируршки отстранување на келоидот. Сепак, не е погоден за деца под 18 години и не се препорачува за ушни келоиди поради ризикот од развој на тумор поврзан со употребата на зрачење.
 • ласерска терапија. Употребата на ласер е индицирана само во некои случаи. Со овој третман можно е да се оштетат садовите кои го хранат келоидот и да се намали производството на колаген и супстанции кои ја стимулираат активноста на фибробластите.
 • Имуносупресивни и антитуморни лекови. Овие типови на лекови се проучувани и користени во третманот на ушни келоиди поради нивните инхибиторни ефекти врз активноста на фибробластите и синтезата на колаген.

Ова се некои од најпопуларните и/или ефективни третмани за лекување на келоиди. Специјалистот ќе знае како да ве советува која е најдобрата опција или комбинација за лекување на келоидот во увото.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.