Како можам да кажам дали мојата мачка е болна?

Мојата мачка е болна

Секогаш велиме дека на миленичињата им недостасува зборување и секако дека сме во право. Бидејќи покрај друштвото што ни го даваат и нивниот одговор на дразбите, се чини дека добро ги познаваме. Се разбира, постои тема што секогаш ја пропуштаме: Како можам да кажам дали мојата мачка е болна?

Понекогаш можеме да видиме јасни знаци, но ова не е секогаш случај. Така, ние се грижиме повеќе отколку што е потребно. Значи, денес ви оставаме неколку индиции со кои ќе започнете се сомневаат дека нешто се случува И како такво, треба да отидете на ветеринар што е можно поскоро за целосно да ги отстраните вашите сомнежи.

Промени во вашиот апетит

Тоа е еден од најјасните симптоми дека нешто се случува. Не треба да ги ставаме рацете на глава, бидејќи можеби тоа е само привремена работа, но вистина е дека тоа е очигледен тест. Оттука, ако видиме како губи тежина и е придружено со повраќање, нема што повеќе да кажеме. Се разбира, во други прилики, промената е дадена на јадете повеќе од вообичаеното во нив, а исто така може да зборуваме за нарушување на дебелото црево или дури и дијабетес.

Основни болести на мачки

Промени во вашите модели на однесување

Како што добро знаете, мачките се животни со навика. Тие имаат свои рутини и им е многу тешко да ги променатНа Затоа, кога ќе забележите дека ова се случува и дека тие не продолжуваат со она што го правеле, тогаш е време да прашам дали мојата мачка е болна. На пример, тие се многу чисти, но ако забележите дека не е исчистено како порано или можеби, оди во друга крајност и чистењето е претерано, тоа веќе ќе ни даде поим дека нешто се случува.

Спиење повеќе од вообичаено

Можеби во овој момент е тешко да се знае дали мојата мачка е болна, бидејќи спијат, спијат многу часовиНа Но, ако забележите дека тој с still уште поминува повеќе време од вообичаеното со затворени очи, ако исто така забележите дека се обидува да се скрие или дека се буди многу безволен, нешто не е во ред. Повторно споменуваме промена во неговото однесување, промена. Затоа, би било препорачливо да се ставите во стручни раце за да се консултирате.

Вашата коса нема ист сјај

Сакаме да гледаме како нејзината коса го дава тој допир на сјај. Бидејќи е синоним за здравје и убавина. Но, понекогаш не е така и ја гледаме спротивната страна. Односно, ќе забележиме дека споменатиот сјај е изгубен, покрај тоа што понекогаш ќе го забележиме и повеќе заплеткано. Затоа, таму ќе почнеме да се сомневаме дека нешто се случува. На едната рака, Да, може да е поврзано со некоја болест, но за друга може да се должи на хранаНа Тоа е, на животното му се потребни хранливи вредности што не ги спроведува.

Видови на болести кај мачки

Непцата побели од розова

Точно е тоа непцата имаат розова боја, што укажува на основната здравствена состојбаНа Но, понекогаш можеме да видиме дека белата боја се појавува на нив. Значи, тоа е уште еден од тие јасни знаци дека постои болест вклучена во нашите мачки. Една од нив е анемија, но точно е дека може да има и други многу разновидни причини. Ако станува збор за анемија, тоа навистина ќе биде придружено со слабост или замор, покрај дехидрација и губење на тежината. Значи, за да се ослободите од сомнежите, секогаш е препорачливо да се консултирате со ветеринар.

Ненадејната исцрпеност може да покаже дека мојата мачка е болна

Вистина е дека тие веќе можат да бидат малку мрзеливи. Но, кога станува збор за играњето, тие исто така даваат се од себе. Оттука ако забележите драстична, речиси ненадејна промена, може да н that алармира за нешто зад тоа. Ако не сака да игра, ако е малку безволен, може да има некаков респираторен проблем. Иако не можеме да се фокусираме на еден симптом и ниту на еден заклучок.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.