Загадување на вашата кожа: Како влијае на тоа?

Како загадувањето влијае на вашата кожа

Секогаш инсистираме дека мора да одржуваме добра нега на кожата. Бидејќи има многу фактори кои можат да го оштетат и да, загадување на вашата кожа Тоа е еден од нив. Иако мора да ни биде јасно дека не само што влијае на кожата, туку може да влијае и на телото, особено на белите дробови.

Но, можеби тоа веќе зборува за поголеми нешта и ќе се фокусираме на тоа каква контаминација може да остави на вашата кожа, што не е малку. Бидејќи некои од последиците од тоа може да се претстават побрзо или поевидентни, а други на долг рок. Дознајте како сето ова влијае на вашата нежна кожа!

Ги намалува антиоксидансите на кожата

Кога зборуваме за контаминација на вашата кожа, зборуваме и за гасовите кои пристигнуваат од возилата, како и прашината или самиот воздух. Така тие стигнуваат до нашата кожа на директен начин и тоа може да предизвика намалување на нејзините антиоксиданти.. Меѓу нив го истакнуваме витаминот Ц или Е. Две од главните суштински елементи. Бидејќи првиот максимално се грижи за него, спречувајќи го предвременото стареење, без да заборави дека е од суштинско значење и производството на колаген. Додека вториот ги заробува слободните радикали кои се причина за оштетување на нашата кожа. Значи, ако е редок, тогаш почесто ни страда кожата. Сега го разбираме малку повеќе!

чистење на лицето

предизвикува сувост

Сигурно во некоја прилика сте го забележале и не сте знаеле добро на што се должи. Па, мора да зборуваме за фактот дека, како општо правило, контаминацијата на вашата кожа може да се види преку нејзината сувост. Оттука, исклучително е важно лицето добро да се чисти и наутро и навечер. Од наведеното чистење, ќе користиме добар хидратантен крем. Да можеме да видиме колку еластичноста е уште еднаш присутна во нашето лице. Секако во прилог на самите креми, ништо како да се одлучите за природни или домашни лекови. Каде што ќе бидат присутни состојки како мед, авокадо или банана, бидејќи сите тие додаваат повеќе хидратација, што ни треба.

повеќе акни

Иако е точно дека сувоста е еден од проблемите на загадувањето на вашата кожа, понекогаш може да има зголемување на себум. Затоа, ова зголемување ќе предизвика повеќе нечистотија во порите и како такво, ќе резултира со појава на мозолчиња. Затоа повторно мораме да напоменеме дека негата на кожата е нешто од најосновните. Поради оваа причина, мораме да додадеме дека еднаш неделно треба да правите пилинг, бидејќи на овој начин ќе им кажеме збогум на мртвите клетки.

третман на лице

Изглед на брчки

Сигурно веќе можевте да погодите, бидејќи навистина кога зборуваме за сувоста предизвикана од загадувањето, како и за намалувањето на витамините, како резултат на тоа имаме брчки. Кожата ќе биде многу позатегната и затоа, линиите на изразување ќе отстапат место на поизразени брчки. За да го направите ова, мора да ги спречиме со нанесување на дневен крем или серум кој е одговорен за враќање на светлината на нашето лице и секако мекоста.

Повеќе иритации или розацеа кожа

Во овој случај, мора да се каже дека розацеата може да има различни причини, но во сите нив, контаминацијата е исто така една од главните. Оние црвенило кои можат да се појават по целото лице се должат и на сонцето, ветерот или влажноста. Добро измијте го лицето, но не користете сапуни или премногу ладна или премногу топла вода. Заштитата од сонце е уште една од кремите на кои треба да внимавате секој ден. Сега знаеме како загадувањето влијае на вашата кожа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)