Какви болести може да предизвика стресот?

спречување на стрес за да избегнете болести

Тие се многукратни од оние што ги спомнавме стресот како средство за упатување на ситуација која нè загрижува или нè прави нервозни. Сепак, стресот е нешто посериозно од сето тоа и неговите симптоми на различни начини влијаат врз нас, а може да доведе до некои болести. И какви болести може да предизвика стресот?

Стресот влијае врз нас и физички и психички и може да придонесе за појава или влошување на многу здравствени проблеми. Срцеви заболувања, дебелина, дијабетес или астма се само некои од нив. Откријте ги сите подолу!

Кога некое лице е под стрес, телото реагира на она што го смета за закана со одговор кој може да предизвика физичко оштетување на нашите тела, но и да го збуни нашиот ум и да го промени нашето однесување. Значи, не е чудно што одредени болести како што се следниве, се појавуваат или влошуваат со стрес.

управувајте со стресот

Мускулни проблеми

Стресните ситуации на мускулите на нашето тело се напнува да се заштитите од можни повреди. И што се случува ако постојано страдаме од такви ситуации? Почнуваат да се појавуваат главоболки и други мускулни болки во вратот и рамената. И тие се влошуваат со хроничен стрес кој се протега на грбот, може да го ограничи движењето на вратот и рамената и да ја зголеми претрпената болка.

Гастроинтестинални нарушувања

стресот може ги влошува дигестивните проблеми, особено кај оние луѓе со вообичаени гастроинтестинални проблеми, како што се гастроезофагеална рефлуксна болест или синдром на нервозно дебело црево. И се покажа дека покрај биолошките фактори, за овие нарушувања придонесуваат и психолошките.

Мислам кој повеќе кој помалку, сите сме трпеле специфични дигестивни проблеми во нервозни ситуации. Значи, не е тешко да се замислат последиците од долгиот период под стрес.

Срцева болест

Кога страдате од акутен стрес не е невообичаено и за двајцата Пулс како што се зголемува протокот на крв. Некои последици кои пак може да предизвикаат високи нивоа на холестерол и триглицериди во крвотокот, фактори на ризик за срцеви заболувања.

Но, постојат и други причини зошто ризикот од срцеви заболувања може да се зголеми со стресот. И многу луѓе имаат тенденција да страдаат од стрес Јадете претерано, што заедно со здолништето за вежбање поради неохрабрување, станува уште еден фактор на ризик.

Астма

Многу студии го тестирале врска помеѓу стресот и астмата. А тоа е дека првиот може да биде поттикнувач на симптомите на астма -воспаление на респираторниот тракт- и да предизвика влошување на оваа болест.

Слаб имунолошки систем

Стресот го става нашето тело во состојба на готовност и кога тоа ќе се случи, тој генерално работи за да се одбрани од инфекции. Но, ова е случај само кога стресната ситуација е точна. Кога, напротив, станува континуирана или хронична ситуација, имунолошкиот систем има тенденција да слабее на долг рок. И како последица стануваме повеќе ранливи на надворешни напади како инфекции.

влошување на дијабетес

Спомнавме и претходно, мораат луѓето кои страдаат од стрес откажете се од здравите навики Тие јадат лошо, јадат повеќе шеќер, имаат тенденција да ја зголемат потрошувачката на тутун и алкохол, а исто така се откажуваат од рутините за вежбање.

Овие промени во навиките не само што ги прават луѓето предиспонирани за дијабетес, поради семејната историја или начинот на живот, со поголема веројатност да страдаат од оваа болест, туку и нивоа на гликоза на луѓе со дијабетес тип 2 вртоглаво расте.

Многу е важно луѓето со дијабетес, но не само овие грижете се за вашето ментално здравје. Обидот да се направи кратка пауза од факторот што го активира стресот несомнено би бил идеална и ефикасна мерка, но не секогаш возможна. И соочени со оваа неможност, најдобрата алатка е да побарате поддршка од пријателите, семејството и здравствените работници за да научите како да подобро управувајте со ситуацијата и избегнувајте ги оние болести кои може да ги предизвика стресот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.