Изматени јајца со компири и тиквички со ракчиња

Изматени јајца со компири, тиквички и ракчиња

Колку рецепти со тиквички предложивме летово? И денес додаваме уште една во нашата книга со рецепти, ова Изматени јајца со компири и тиквички со ракчиња на која малкумина ќе можат да одолеат. И навидум едноставните јадења се оние во кои честопати уживаме најмногу.

Ова пржени јајца со компири, тиквички и ракчиња не ви одземаат 10 минути, но нема да ве натера ниту да се затворите во кујната еден час. Како и да е, резултатот е достоен за тоа, а тоа е комбинација од печен компир со сладок кромид, нежни тиквички и солени ракчиња додадени на кремавоста што ја дава јајцето, направете го ова јадење избор од десет.

Можете да го послужите со ручек, придружено со салата или на вечера како едно јадење. Е различен и привлечен начин за презентирање на тиквички со што мислам дека можете да ги убедите дури и најневолните кон овој зеленчук. Дали ќе го докажеш тоа?

Состојки

 • Екстра девствено маслиново масло
 • 2 компири, излупени и исечени (максимум 4мм).
 • 1 бел кромид во ulулиен
 • 1 средна тиквичка ретко исечена
 • 120 гр излупени сурови ракчиња
 • 3-4 јајца од слободен опсег
 • Сол и бибер

Чекор по чекор

 1. Исечете ги парчињата компир на половина, на половина месечина и пржете во голема тава додека не стане речиси нежно, често мешајќи за да не изгорат / залепат.
 2. После додадете го кромидот и пржете уште неколку минути пред да ги додадете парчињата тиквички исечени на половина, на половина месечина, како компири. Пржете го целиот додека тиквичките не омекнат.

Изматени јајца со компири, тиквички и ракчиња

 1. Додека тиквичките се варат, во друга тава со малку масло Кафени ракчиња.
 2. Кога тиквичките се нежни, зачинете, додадете ракчиња и се меша со шпатула.
 3. На крајот, додадете ги јајцата, кршете ги жолчките, промешајте и замесете по вкус.
 4. Уживајте во свежо направените пржени јајца со компири и тиквички со ракчиња

Изматени јајца со компири, тиквички и ракчиња


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.