Идеи за украсување на детската соба во зелени тонови

Детска соба во зелени тонови

Дали наскоро ќе пречекате нов член во семејството? Претпоставувам дека имате многу работи да подготвите пред да пристигне, вклучително и подготовка на просторот што ќе му биде. Дали сте размислувале за украсување на зелена бебешка соба? Во Bezzia веруваме дека тоа е одлична алтернатива и денес се обидуваме да ви го докажеме тоа.

Најдобар начин да се уверите дека зелената е добра боја за украсување на детската соба е да споделите неколку фотографии со вас. И, исто така, да ви покажеме неколку идеи и опции за да ја комплетирате просторијата и да ја направите релаксирачки и пријатен простор. Да започнеме?

Зелената боја

Какво зелено да изберам за собата на бебето? Како што можете да видите, има различни видови зеленило во собите што избравме да ви ги покажеме. Две се нашите омилени: светло зелената обвивка, a светло зелена и дека со приближувањето на сивата боја ни го олеснува интегрирањето на другите бои во собата; и длабокото зелено и со одлично присуство кое глуми во најновите слики.

Дали веќе ја имате вашата омилена зелена боја? Сега само треба да размислите како да го вклучите во собата. Ако сакате да ја подобрите светлината во просторијата, можете да комбинирате најсветло зелено со бело на ѕидовите, сликајќи со првата половина ѕидови. Да, се одлучувате за потемно зелена, напротив, идеално ќе биде да истакнете еден ѕид со оваа боја, главниот ѕид.

Дали претпочитате белата боја да биде главна? Користете, тогаш, за да додадете боја текстил и додатоци. Некои завеси, тепих со зелени мотиви или растение стануваат совршени алтернативи за вградување на длабоко зелено во собата. Тоа ќе ви овозможи да ја трансформирате просторијата додека расте на многу едноставен и економичен начин.

Палета на бои

Досега зборувавме само за две бои, оние кои ќе послужат како основа и ќе бидат протагонисти на проектот. Но, кои други бои можеме да ги додадеме на овие? Најпопуларниот облог за оваа шминка природни и топли бои како што се бојата на дрвото, теракота и другите портокалови тонови кои нè инспирира земјата. Сите тие ќе ви помогнат да создадете многу хармоничен и релаксирачки простор. Помислете на полето, шумата... еве ги имаш одговорите.

Меѓу неутралните бои, сивата одлично се вклопува и во детската соба во зелени тонови. од овие розовиот Секогаш е добитен облог, не е претерано светкав но комбинацијата на оваа боја со зелената е една од најатрактивните.

И во случај да сакате да додадете повеќе живописни белешки во боја? сенфови и жолти Тие ќе бидат вашите најдобри сојузници. Користете ги во 3 или 4 мали детали овде-онде во собата: ќебе во креветче, плишано животно на комода, принт со некој детал во оваа боја на ѕидот... за да може окото да скока од една до друга.да ја покрие целата просторија.

Мебел и додатоци

Каков стил сакате да и дадете на собата? Ако сакате да му дадете а модерен изглед, се одлучува за светло зелен тон и бел мебел со чисти линии, внесувајќи детали во светло дрво и/или растителни влакна за да се обезбеди топлина. Ќе постигнете многу светла и актуелна просторија.

дали преферираш а повеќе традиционална естетика? Ставете неколку лајсни на ѕидот или поставете ги за вас и користете пообработен мебел и помалку чисти линии. Исто така, не двоумете се да додадете дрвени ковчези и корпи со влакна за да го решите складирањето.

Дали би го сакале тоа во собата на бебето во зелени тонови вдишете винтиџ воздух? Воведете мебел од темно дрво или поставете тапети со шема на половина ѕидови за да ја зајакнете таа линија. И, заменете го чистото бело со потопло-бело.

Дали ви се допаѓа идејата за украсување на детската соба во зелени тонови? Инспирирајте се од овие и други слики и создадете пријатен простор за малечкото.

насловни слики - Ентериери од маслиново+даб, мали круни внатрешни работи


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.