Зошто имам бели мозолчиња во грлото?

Бели мозолчиња во грлото

Имате лош здив? Дали откривте мали бели мозолчиња во грлото и сакате да знаете што се тие? Наречен тонзилолит или казеум Овие мали зрна или топчиња обично се акумулираат во крајниците и се составени главно од бактерии и остатоци од храна.

Не звучи добро нели? Овие наслаги првично се состојат од остатоци од храна, плунка и/или слуз на кои со текот на времето бактериите се размножуваат Не се многу чести но се забележливи благодарение на непријатниот мирис што го испуштаат. Дали сакате да знаете зошто се таму и како да ги елиминирате? Ви кажуваме!

Што се казеуми?

Казеумот е а белузлав или жолтеникав материјал составена од бактерии вдишени во воздухот, остатоци од ексфолиран епител, остатоци од кератин, остатоци од храна и/или слуз. Неговата големина е слична на онаа на зрно ориз и обично се наоѓа во крајниците.

казеум

Зошто во крајниците? бидејќи тие претставуваат шуплини или крипти во кои не е тешко да се акумулираат бактериите и мртвите клетки. Иако не е сериозен проблем, може да предизвика значителна непријатност и да влијае на секојдневниот живот на оние кои страдаат од него.

Какви симптоми предизвикуваат?

Овие бели зрна, како што веќе споменавме, можат да предизвикаат непријатност. Досега го споменавме само лош здив или халитоза затоа што покрај тоа што е најочигледниот симптом и оној кој често нè предупредува дека нешто не оди добро - бидејќи казеумот не е секогаш видлив - може да го усложни и осиромаши општествениот живот. Но, има и други кои исто така би можеле да ги претрпите; дознајте кои се тие!

 • Халитоза. Тоа е еден од клучните симптоми за да се идентификува присуството на тонзиолити.
 • од мало чувство на непријатност во грлото, до дисфагија или отежнато голтање.
 • цврста белузлава маса или казеум, кои се формираат на задниот дел на грлото.
 • Болки во грлото. Може да стане досадно и да бара земање антибиотици.
 • Отечени крајници. И следствено појава на треска.

Кои фактори можат да влијаат на нејзиниот изглед?

Иако овие белузлави или жолтеникави зрна не се многу чести, добро е да се знае како се формираат и кои се факторите кои зголемување на можноста за страдање. Затоа што само тогаш можете да направите се што е во ваша моќ за да ги избегнете:

 • лоша орална хигиена. Недостатокот на орална хигиена може да ги зголеми шансите да страдате од казеум. Правилно миење на забите после секој оброк, а исто така влијае на непцата и јазикот е важно да ги избегнувате.
 • „Криптичните крајници“. Крајниците кои имаат длабоки шуплини придонесуваат за појава на казеум, што го отежнува отстранувањето на мртвата кожа, остатоците од храна итн.
 • Употреба на лекови. Особено оние кои предизвикуваат сува уста.
 • Ринитис и синузитис. Тие се болести кај кои доаѓа до поголемо таложење на слуз, што може да придонесе за создавање на овие мозолчиња.
 • Употреба на тутун.
 • Конзумирање на кисела, ладна, масна и пржена храна, бидејќи тие може да содржат одредени состојки кои создаваат вишок слуз.

Како се борат?

Казеумот обично се елиминира преку а тонзиларна криптолиза, ласерска техника која се состои од отстранување на површни слоеви на крајниците, а со тоа и на мозолчиња во грлото. На оваа техника често и претходи препишување на антибиотици со цел да се спречи треската или болката, доколку ги има.

Дополнително, во најсериозните случаи, оние кои се повторуваат, можеби е препорачливо да се отстранување на крајниците. Не е многу често, но може да се случи некои криптични крајници да го фаворизираат неговото појавување во повеќе наврати.

Дали имате бели мозолчиња во грлото? Не ги гледате, но страдате од лош здив неколку недели и се сомневате дека можеби тие се причината? Консултирајте се со вашиот општ лекар за да можете да ги потврдите или исклучите казеумите како причина. Раната дијагноза ќе помогне да се осигурате дека симптомите нема да се влошат и да не се појави треска или болка што го попречува вашиот секојдневен живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.