Домашни и еколошки трикови за чистење за домот

Домашни трикови за чистење

Овие домашни трикови за чистење ќе ви помогнат дома да го одржувате чист и дезинфициран лесно. Нешто од суштинско значење за ден за ден, бидејќи никој не сака да поминува часови со секојдневното чистење. Сепак, домашните работи, иако мачни, се практично неопходни. Не само за хигиена, бидејќи, одржувањето на вашата куќа чиста ви дава удобност и спокојство.

Тоа не значи да мора да поминувате часови за чистење, со мала организација и помош на овие трикови за чистење, можете да го имате вашиот дом во совршена состојба со минимален напор. Покрај тоа, користејќи природни производи кои ги заменуваат оние хемиски компоненти толку опасни и штетни за животната средина. Уште една причина да испробајте некои од овие трикови за чистење.

Трикови за чистење во кујната

Исчистете ја кујнската маса

Местото каде што се подготвува храната што се консумира секојдневно треба да биде храм на чистота и хигиена. За да се избегне акумулација на бактерии, тоа е од суштинско значење чувајте ја целата кујнска опрема и прибор чисти кои се користат за готвење. Пробајте ги овие домашни трикови за чистење во кујната, тие ќе ве изненадат.

 • Дрвената табла за сечење: Посипете груба сол на врвот на масата и со половина лимон истријте го целото дрво. После тоа, исчистете ја дрвената табла со топла вода и вашиот вообичаен детергент. На овој едноставен начин, се елиминираат дамките и мирисите од дрво.
 • Ренде: За целосно отстранување на остатоците од храна од ренде, едноставно изрендајте застоен леб по секоја употреба. Завршете го чистењето под топла проточна вода и оставете целосно да се исуши во воздухот.
 • Скара: Во екот на сезоната на скари, овој трик ќе ви се најде. Кога ќе завршите со готвењето и решетката е сè уште жешка, тријте половина кромид над површината. Eliminateе ги елиминирате мастите на едноставен начин и правилно да ја дезинфицирате скарата.

Совршени бањи со овие трикови за чистење

Отстранете ги дамките од вар

Нема потреба да користите течни или штетни производи Полн со хемикалии, можете да ја имате вашата совршена бања со овие домашни трикови.

 • Отстранете вар: Под туш, на славините и на површините што се во постојан контакт со вода, се појавуваат дамки од вар кои тешко се отстрануваат. Пробајте го овој трик, измешајте во сад половина чаша сода бикарбона и иста количина бел оцет чистење. Нанесете со сунѓер на подрачјето што треба да се третира и оставете го да делува околу 30 минути. Исплакнете со вода за да завршите.
 • Глава за туширање: Површината се чисти често, но мувлата и бактериите се акумулираат внатре. Е ви треба а четвртина чаша оцет за чистење и три дела вода. Добро измешајте и вметнете ја главата за туширање, оставете ја да делува најмалку половина час. За да завршите, само треба добро да се исушите пред повторно да го навртувате надворешниот дел.
 • Запушени цевки: Остатоците се акумулираат во цевките, создавајќи бактериски микроорганизми и давајќи мирис. Истурете 6 супени лажици сода бикарбона во цевката за мијалник. Исто така, додадете чаша бел оцет и оставете да делува 20 или 30 минути. До последно, додадете 3 литри многу топла вода малку по малку да се елиминираат насобраните остатоци во цевките.

Тешки дамки на големи површини?

Отстранувањето дамки од големи површини не е лесно, бидејќи не е можно да се стави душекот во машината за перење, на пример. Но, лесно можете да исчистите тврдоглави дамки од душеци или софи.

 • Дамки од крв: Нанесете мала количина на водород пероксид на крвната дамкаОставете го да делува неколку минути и извадете го со навлажнета памучна крпа.
 • Урина и пот: За дамки од пот и дамки од урина, само прскајте бел оцет на дамката со шише со спреј. Оставете производот да делува 10 минутипотоа посипете со сода бикарбона и оставете ја смесата целосно да се исуши. За да завршите, само треба да ги отстраните остатоците со правосмукалката.

Како што можете да видите, со едноставни, лесни за наоѓање и многу ефтини производи, можете брзо да го одржувате чист и дезинфициран вашиот дом. И ти, Дали знаете кој било друг измамен трик за чистење на домот?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.