Денот на Свети Патрик: една од најважните традиции

Денот на Свети Патрик

Денот на Свети Патрик се слави секоја година кога се паѓа на 17 март. Датум кој стана симбол за Ирците, но кој се прошири низ целиот свет. Се разбира, тоа е во Ирска каде што се слави со стил, со паради и фестивали без да се заборави одличната тост преку добро пиво. Но, сето ова има свое потекло!

Значи, ние ќе ви кажеме многу детално од каде потекнува ваквата веселба и од традициите како и легендите кои настанале како резултат на Денот на Свети Патрик. Вистина е дека зад тоа стојат бројни приказни, но ни останаа најважните и оние што стигнаа до нашите денови. Дали сакате да дознаете малку повеќе за сето ова?

кој беше свети Патрик

Ако сакаме да почнеме од почеток, мора да знаеме кој бил Свети Патрик. Па, тој беше Англичанец, а не Ирец, роден во 400 година. Не се викаше ни Патрисио, туку Мевин. Иако кога бил млад бил киднапиран и одведен во Ирска, но по многу труд, успеал да избега и станал свештеник, создавајќи различни цркви каде и да одел и го шири христијанството. Поточно, тој умре на 17 март 461 година. Оттогаш стана еден од деновите на празнување не за самата смрт, туку за сè што правел во животот. земајќи го на да биде светец-заштитник на Ирска од 1780 година.

Ден на Свети Патрик

Легендите и традициите околу Свети Патрик

Покрај тоа што е свештеник и ја утврдува својата вера каде и да одел, постои уште една легенда зад Денот на Свети Патрик. Бидејќи се вели дека тој бил задолжен за елиминирање на чумата на змиите што ја нападнале Ирска. Иако за некои немаше таква чума, а за други, не беше директно Свети Патрик кој се погрижи за споменатиот проблем.

На почетокот, бојата на овој важен ден не беше зелена, туку сина. Исто така, иако е ден кој е тесно поврзан со светот на пивото или алкохолот воопшто, пабовите почнаа да се отвораат дури во 70-тите години и можеше да се напиеш пиво. Од порано, на ваков ден, оттогаш сите беа затворени Се сметаше за верски празник.

Од друга страна, уште една од најчестите традиции е ставете зелена детелина на облеката. Иако со носење боја како споменатата, веќе се упатува на големиот ден. Мора да се запомни дека не се слави само со добро пиво, туку и ирската гастрономија е една од најпосебните традиции.

ирски традиции

Денот на Свети Патрик ширум светот

Секогаш ја спомнуваме Ирска и можеме да кажеме дека се работи за потеклото, но ирските доселеници оваа прослава ја проширија и на многу други места. Впрочем, денес веќе се слави низ целиот свет. Тоа е повеќе, Во Њујорк првата парада беше во 1762 година, каде што многу луѓе пешачеа по Петтата авенија. Во Чикаго тоа беше на крајот на 60-тите кога и тие се приклучија на традицијата. Во овој случај, тие почнаа да ги бојат своите реки во зелена боја, нешто што за среќа го подобрија, користејќи растителна боја и избегнувајќи дополнителни оштетувања.

Во Шпанија, исто така, има многу точки што ја зголемуваат веселбата. Во големите градови секогаш ќе најдеме некои Таверни или барови со ирско влијание каде што можете да уживате во добро пиво и најдобра музика како придружба. Уште повеќе, има многу области или згради кои светат зелено.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.