Главата ме чеша и немам вошки: што ми е?

главата ме чеша

главата ме чеша а јас немам вошки. Што се случува со мене? Ако имате деца, тоа е првата причина за исклучување и една од најчестите, но не и единствената. Постојат многу причини зошто скалпот може да се иритира и да чеша и за нив зборуваме денес.

Чешањето на главата е многу досадно и може се појавуваат од различни причини, од инфективни реакции до воспалителни процеси и дури и стрес. Дали знаевте дека стресот може да ја чеша главата? Подолу се фокусираме на шест вообичаени причини, нивните симптоми и како треба да дејствувате за да ги снема.

Главни причини

Денес зборуваме за шест причини кои можат да го поттикнат тоа досадно чешање во главата што нè тера да го имаме желба постојано да се гребеме. Нешто што, како што ќе ви објасниме подоцна, никогаш не треба да го правиме.

коса на ветрот

реакција на нов производ

Дали вашата глава неодамна почна да ве чеша? можеби некои производ за коса ти прави проблеми. Дали неодамна почнавте да нанесувате некој шампон, регенератор, боја, пена, лак за коса или гел? Дали чешањето се совпаѓа со датумот кога почнавте да ги користите?

Многу производи за коса содржат хемикалии кои кога се во контакт со вашиот скалп можат предизвикуваат алергиски реакции а со нив и појава на иритација и чешање. Ако се сомневате дека чешањето се должи на оваа причина, заменете ги производите со други помалку агресивни за да потврдите дека тоа е така.

Себореичен дерматитис

Себороичниот дерматитис предизвикува а болен, чешачки осип на скалпот. Може да се претставите или со интензивна црвена боја или во форма на бели лушпи кои имаат тенденција да се откинуваат и да се мешаат со првут. Вообичаено е кај доенчиња пред 3-месечна возраст и помеѓу четвртата и седмата деценија од животот и иако нејзините причини не се многу јасни, сè укажува дека тоа се должи на пролиферацијата на еден вид габа.

Рингворм на главата

Рингвормот е честа габична инфекција која предизвикува црвени прстени и лушпести дамки се исуши во косата Тој е заразен и може да предизвика опаѓање на косата на одредени области, па затоа е важно да се открие и лекува барем еднаш. Обично се прави со антибиотски шампони и/или антифунгални таблети.

псоријазата

Псоријазата исто така предизвикува суви лушпести исипи слични на оние на рингворм. Третманот обично се комбинира: воспалението генерално се бори со кортикостероиди, а отстранувањето на бигорот се врши со раствори со кератинолитичко дејство и/или шампони.

Првут

Es најчеста причина за пилинг сув скалп. Кога мртвите клетки на кожата се отфрлаат побрзо од вообичаено, се појавува првут, кој е иритирачки, досаден и грозен, но може лесно да се третира, во повеќето случаи, со специјални шампони.

Стрес

Дали никогаш не сте слушнале дека стресот завршува некаде? Ако поминувате низ тежок период и поминувате низ ситуации на стрес или анксиозност, ова може да биде причина за чешањето. Овие ситуации можат да направат зголемена чувствителност на скалпот и ќе се најдете многу повеќе раздразливи.

Што да се прави и што не да се прави

„Главата ми се чеша и не можам да престанам да ја чешам“ Чешање моментално ги ублажува симптомите и станува речиси неволен рефлекс, но сепак може да биде контрапродуктивен. А тоа е дека прекумерното гребење може да предизвика зголемување на воспалението во областа и како последица на влошување на чешањето. Што можам да направам тогаш? Ќе се прашувате.

Закажете состанок со вашиот лекар! Тоа е најдобриот совет што можеме да ви го дадеме. Правилната идентификација на причината и изборот на специфичниот третман е клучот за ублажување на чешањето прво и за негово исчезнување подоцна. Посетата на лекар исто така ќе ви помогне да исклучите други проблеми како што е некој вид на алопеција со лузни.

Дали некогаш сте претрпеле ваков тип на чешање? Која беше причината и колку време траеше третманот да дејствува?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.