Јуни, сцена на некои од најважните музички фестивали

Музички фестивали

По две години нормалноста се враќа на Шпанско коло на музички фестивали. Од почетокот на годината тоа го сфаќаме некои од најважните а денес додаваме некои од најважните кои се концентрирани во месец јуни.

Моравме да го чекаме крајот на ограничувањата за да се вратиме за да уживаме во фестивалите што ги препорачуваме денес: Primavera Sound Barcelona, ​​O son do Camiño, Azkena Rock и Sonar Barcelona. Фестивали чии билети, во некои случаи, се веќе распродадени. Не нè чуди затоа што се да не ги пропуштите! 

Звук Примавера

 • Датуми: Од 2 до 12 јуни.
 • Каде: Parc del Fòrum de Sant Adriá de Besòs (Барселона).

Фестивалот Примавера Саунд е еден од музичките фестивали најважно кај нас. По две години ќе се врати на Парк дел Форум де Сант Адриа од четврток 2 јуни до недела 12 јуни. 11 непрекинати денови на концерти со повеќе од 400 гости артисти.

Звук Примавера

Главните денови кои ќе се одржат во два викенда, од 2 до 4 јуни и од 9 до 11 јуни, ќе ги имаат како хедлајнери Масивен напад, тротоар, Лорд, Бек, The National, The Strokes, Gorillaz, Jorja Smith, Dua Lipa, Phoenix, Nick Cave & The bad seeds и Tayler, The creator меѓу другите.

Од 5 до 8 јуни концертите ќе се преселат во различни простори на градот Барселона, во добро познатата Примавера а ла Сиутат. А во недела, на 12 јуни, фестивалот ќе се збогува со забавата Brunch -On The Beach, гозба со музика во живо на која меѓу другите ќе настапат Амели Ленс, Нина Кравиз и Пеги Гоу.

О Сине до Камино

 • Датуми: Од 16 до 18 јуни.
 • Каде: Монте до Гозо (Сантијаго де Компостела).

Или тие се Камињо 2022 година

Оваа година О сине до Камињо ветува најголемиот постер во својата историја. Фестивалот, кој ќе се одржи викендот од 16 до 18 јуни во популарниот Monde do Gozo, ќе ги има како хедлајнери The Chemical Brothers, C. Tangana, Foals, Liam Gallagher, Anuel AA, Justice, Anne-Marie, Editors, Tïesto , Џејсон Деруло, Дани Мартин и Нати Пелусо, меѓу другите.

Над 40 уметници од меѓународен раст и дека во многу случаи ќе ја посетите Галиција за прв пат ве чекаат во Сантијаго де Компостела. Доколку не сакате да го пропуштите, побрзајте, билетите за два од трите фестивалски дена се веќе распродадени.

Рок Азкена

 • Датуми: од 16 до 18 јуни.
 • Каде: Мендибабала (Виторија-Гастеиз).

азкена карпа

Истиот викенд, од 16 до 18 јуни, но во Виторија уште еден традиционален музички фестивал, Азкена рок, ќе прослави XNUMX-годишнина.  The Offspring, The Afghan Wigs, Social Distortion, Patti Smith and Band, Emmylou Haris, Fu Manchu, Soziedad Alkoholika, Ilegales, Drive-by truckers и Suzi Quatro ќе бидат само дел од уметниците кои ќе настапат на концерт.

Има уште бонуси и дневни билети, па ако неговиот постер ви го привлече вниманието, не двоумете се да ја посетите веб-страницата на фестивалот, да купите билети и да го испланирате престојот во градот со сите можности што ви ги нуди Azkena Rock.

Сонувајте

 • Датуми: од 16 до 18 јуни.
 • Локација: Fira Montjuic (Барселона) и Fira Gran Vía (L'Hospitalet de Llobregat).

Фестивал на звучна музика

Нема двајца без тројца. Исто така од 16 до 18 јуни ќе се одржи уште еден од најпопуларните музички фестивали кај нас, Sonar Barcelona. Фестивалот Ќе има две фази., Sónar by Day ќе се одржи во Fira Montjuïc (Барселона) и Sónar by Night во Fira Gran Via L'Hospitalet de Llobregat.

Пред една година ги запознавме првите 32 уметници на програмата на овој фестивал што ќе биде насловна The Chemical Brothers, C. Tangana, Richie Hawtin, Модерат, Ерик Прајз, Блаже, Морад, Марија Арнал и Марсел Багес и Нињо де Елче + Илија + Банда „ла валенсиана“.

имаш уште време да купете си билет за 200 евра и влезете со купувањето во одлична лотарија. Иако ако сакате, можете да купите билети и за денот или ноќта на фестивалот што ги собира вашите омилени уметници.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.