Јануарски распродажби, искористете ги свесно!

Продажба

Минатиот петок на традиционална јануарска продажба. Продажбата за која сè покажува дека ќе ја подобри продажбата во споредба со продажната кампања во 2021 година и на која сме сигурни дека многумина од вас веќе ќе потклекнале, дали грешиме?

Други, без соодветно да присуствувате на продажбата, ќе имате корист големи попусти во текот на месеците декември и јануари. И дали децентрализацијата на продажбата е тренд кој не придружува во последните години. И двете се одлична алтернатива за да ги добиеме оние производи што ни се потребни по многу поприфатлива цена, но не оди сè!

Продавниците прво ја користат побарувачката за новогодишни подароци, а потоа прибегнуваат кон продажбата што официјално започнува на 7 јануари, по денот на кралевите. И иако многу продавници почнуваат да промовираат некои попусти една недела пред тоа, сепак ова е датумот на кој официјално можеме да зборуваме за продажба.

Референци

Клучеви за да ги искористите предностите на продажбата

И кои се клучевите за да ги искористите предностите на продажбата? Продажбата надминува 50% попуст во некои продавници, така што е многу погодно да го купиме она што навистина ни треба. Сепак, попустите не се ништо друго освен стратегија за да не поттикнат да продолжиме со купувањето во кое многу лесно се запаѓа. Избегнете го и навистина искористете ја распродажбата со следните совети.

Не трошете повеќе отколку што можете да потрошите.

Продажбата е добро време за купувајте без да потрошите повеќе. Меѓутоа, ако купите одредени артикли само поради фактот дека сте попуст, заштедите што би можеле да ги предизвикаат од продажбата ќе исчезнат. И како да го избегнете?

  1. направи листа однапред за она што ви треба.
  2. Со оглед на претходната листа, цената што можете да ја платите за таквите производи и вашата финансиска состојба одреди буџет и почитувај го.
  3. Дајте приоритет. Доколку буџетот не ви дозволува да купите се што сакате, дајте приоритет на она што е најпотребно.

направи листа

Следете ги цените за да заштедите

Дали навистина заштедувате пари со купување на одреден предмет на распродажба? Запомнете дека артиклите со попуст мора да ја покажат нивната оригинална цена веднаш до попустот, или јасно наведете го процентот на попустот. Иако ако навистина сакате да купите нешто што претставува одлична инвестиција за вас, идеалот е неколку месеци пред да ја следите статијата и да забележите како варира неговата цена да знаете дали навистина плаќате помалку за тоа.

Проверете ги условите за купување

Во одредени установи условите за купување може да варираат во периодот на продажба. Тие може да не прифаќаат плаќања со кредитна картичка, да воспостават нови услови за промени или да не прифатат враќање на средствата. Можат, но тие услови мора изречно да се наведат. Кога се двоумите, проверете ги!

Она што не треба да се менува е постпродажната услуга и апликација за гаранција. Овие, без разлика дали ќе го купите производот во текот на продажбата или надвор од тој период, мора да бидат исти. Не дозволувајте да ве измамат!

Чувајте го билетот

Чувајте го билетот и побарајте

Чувајте го билетот од сите купувања што ги правите во случај да ви треба замена, рефундирање или поднесување барање. И ако сакате да промените или вратите некој предмет, чувајте го во неговата кутија. Не мора сите установи да ви ги вратат парите, но повеќето ви нудат можност да ги замените или да добиете тезга по цена за подоцна да ги потрошите во самата продавница.

Како потрошувач за време на продажбата ќе ги имате истите права како и во кое било друго време од годината. Ако има проблем и тој не се реши спогодбено, секогаш ќе имате опција побарајте го листот за побарување и размислете за тоа вашата жалба или вашите поплаки.

Купување во доверливи установи И следејќи ги овие совети, ќе можете да уживате во јануарската продажба на здрав начин, пазарувајќи интелигентно и без да жалите откако ќе потрошите повеќе.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.